Azi am făcut un chec cu fiică-mea. Am vrut inițial să fac cozonac, dar ne-am trezit târziu pentru asta (a se citi 8:40 – o oră mult prea târzie pentru un cozonac bun făcut de la zero :)).
(P) Obține -20% reducere pe viață la comisioanele de tranzacționare crypto pe Binance folosind linkul meu de afiliere. Este reducerea maximă pe care probabil o poate oferi un afiliat cu vechime (majoritatea pot oferi doar 10%). Vezi aici lista completă de linkuri cu bonusuri și reduceri. Acest material nu este un îndemn sau un sfat de investiții.
Primul chec din viața mea. Făcut de mine. Bag pe Google rețetă chec, găsesc una simplă și mă apuc de treabă. M-am uitat acolo la rețetă și am zis că în 60 de minute rezolv tot.
Cu tot cu spălat de vase. Aha…
Chiar voiam să fac două bucăți. Eram entuziasmat.
Și m-am apucat frate să fac toate cele. Separă ouă albuș de gălbenuș. Bate albușul cu praf de sare și chestii de genul. Măsoară făină, amestecă cacao, pune praf de copt unde trebuie.
Știți voi…
Ideea e că a durat al naibii de mult să fac un chec din chestii naturale. Gen o chestie din asta.
Nimic de spus. Bun la gust, totul ok.
Însă munca depusă + ingredientele n-au cum să coste 10 lei ca produs final într-o cofetărie. Chiar dacă eu sunt lat și mă mișc ca o cizmă în ale bucătăriei.
Și atunci mi-am dat seama că ce cumpăram până acum pentru fiică-mea n-are cum să fie la fel cum faci acasă indiferent de cât de bun e sau de unde l-ai cumpăra.
O să-mi ziceți că sunt hater și că nu știu eu cum se face la nivel înalt treaba asta și că toată chinuiala mea este joacă de copii mici pentru cei care fac chec și îl pun la vitrină.
Poate că aveți dreptate. Însă pe mine m-au costat toate ingredientele vreo 15-20 lei. Plus cost de oportunitate (hai să nu-l punem) x lei.
Eu totuși nu-mi explic cum cineva poate să zică că vinde un chec natural la 10 lei și să iasă și în profit. Lăsați-mă să mă întreb chestia asta în prostia mea și poate cineva îmi lasă un comentariu la acest articol și mă lămurește. Take it easy. Mulțumesc!
Indiferent cat ar costa un chec facut in casa, merita!
Stii sigur ce ingrediente ai pus in el si e mult mai gustos.
Tu cumperi de la furnizor chestiiutele pentru chec sau din magazin?! :)
De la magazin, dar chiar și așa, nu cred că la furnizor costa 50 de bani un kg de făină bună :)